Nagios és OpenNMS monitoring rendszer megoldások
Gyakori probléma az egymástól távol lévő, saját IT infrastruktúrával rendelkező telephelyek központi megfigyelése, ellenőrzése. Ilyenkor szükséges lehet egy központi monitorozó rendszer kiépítése, mely képes monitorozni az összes telephelyen elhelyezett IT eszközök erőforrásait, illetve a rajtuk futó szolgáltatásokat.
Nagios monitoring rendszer
Az akár több száz távoli berendezés megfigyelésére képes szolgáltatás előnye, hogy a nagyszámú előre elkészített plugin gyors testreszabásán túl, az egyedi igényeknek megfelelően minden esetben saját plugin-ek is készíthetők hozzá, melyeket felhasználva számos szolgáltatás, illetve hardver erőforrás monitorozására nyílik lehetőség.
Az ITware által korábban szállított működő rendszerek több mint 1000 szolgáltatást monitoroznak folyamatosan. A rendszerben egyedileg beállíthatóak a riasztás szintjei. Amennyiben a rendszerben egy riasztási esemény bekövetkezik, a rendszer e-mailben értesíti a központi rendszergazdák mellett a regionális körzetek, és telephelyek rendszergazdáit is. A rendszerhiba elhárítása után .Recovery. is üzenetet küld az illetékeseknek.
Az e-mail értesítés mellett egy webes felület áll rendelkezésre a rendszergazdák számára a szolgáltatások és erőforrások folyamatos megfigyelésére. Az értesítéshez szükséges e-mail címeket a rendszer egy naprakész központi adatbázisból importálja.
A Nagios megoldásnak a meglévő rendszerekhez történő illesztése során az alábbi specifikus fejlesztésekre is sor kerül:
- Új pluginok kialakítása az egyedi szolgáltatások monitorozásához
- értesítések, illetve az autentikálás testreszabása a központi adatbázis adataival
A monitorozó rendszer kiépítése mellett szükség lehet a folyamatosan megfigyelt értékek szemléletes, grafikus megjelenítésére is. A kiépített rendszerekben a lekérdezett adatokat egy erre a célra szolgáló másik alkalmazásnak (rrdtool) továbbítva az applikáció a felhasználó számára grafikusan ábrázolja a különböző erőforrás-felhasználási adatokat, mint például a szerverterhelési adatokat, merevlemez telítettséget, illetve a hálózati sávszélesség kihasználtságát.
Példa a megvalósult monitoring rendszerre a digitális földhivatalok koncepcióját éjjel-nappal támogató TakarNet24 hálózatfelügyeleti alrendszere, amelyet hat hónapos fejlesztéssel készített el az ITware. Ennél az alkalmazásnál 120 körzeti földhivatal hardver- és szoftverelemeit monitorozza és hiba esetén lehetővé teszi az azonnali beavatkozást a megoldás. A hálózati végpontok monitorozásán túl alkalmazásszintű megfigyelésre is képes e rendszer, így a földhivatalok esetében a monitorozás egészen a földhivatali szervereken futó adatbázisokig terjed. Lehetővé teszi továbbá az adatbázis szerveren futó operációs rendszeren és az alkalmazáson túli eszközök - például a munkaállomások, hálózatba kötött egyéb eszközök, nyomtatók - felügyeletét is. További részleteket itt olvashat.
OpenNMS proaktív monitoring rendszer
Az ITware által fejlesztett PMR (proaktív monitoring rendszer) a hálózati eszközök rendelkezésre állását hivatott monitorozni, és bizonyos hálózati események esetén e-mail riasztást küld. A felügyelt eszközök listája és paraméterei egy XML formátumú konfigurációs fájlból tölthetők be a rendszerbe, melyet egy MySQL adatbázisból állít elő egy segédprogram. A hálózati monitor szerepét az OpenNMS nagyvállalati hálózatmenedzselő rendszer (Enterprise Network Management System) tölti be.
A monitorozás ICMP protokollon keresztül folyik, valamint feldolgozásra kerülnek az SNMP kollektorok által gyűjtött adatok is.
Az architektúra lehetőséget nyújt arra is, hogy a PMR az e-mail mellett, más üzenettípusokkal (pl. SMS-ek) is kommunikáljon az üzemeltetőkkel.
A PMR nyitott architektúrájának köszönhetően könnyen integrálható más rendszerekkel. A Java API-n keresztül integrálható a létesítési motorral, más monitorozó szolgáltatásokkal, ticketing rendszerrel, vagy akár az SMSware SMS kommunikációs platformmal. JCA (Java Connector Architecture) technológia felhasználásával pedig a megoldás J2EE alkalmazás szerverbe ágyazható.
Az alkalmazásfejlesztéssel kapcsolatos további információkért forduljon az ITware munkatársaihoz a Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címen vagy a +36(1)4630620 telefonszámon!